Sağlık alanında LGBTİ+’leri bilgilendirmeyi ve sağlık hakkını görünür kılmayı amaçlayan bir web sitesi oluşturmak hayalindeydik. Backup Creative bünyesinde grafik & web tasarımcı olarak çalıştığım bu projede, hedef kitlemiz LGBTİ+’lerdi. En büyük zorluğuk ise LGBTİ+’lerin sağlık alanına olan çekingenlikleriydi. Bir zorunluluk, yasal dayatma, hoşnutsuz durum olarak dayatılan bir sağlık alanına karşın, sağlığı bir tür “self care”, kendini sevme ve kendini önemseme olarak düşündüm. “Doktora zorunluluktan değil, kendimi sevdiğim için gidiyorum” mesajı tasarımın ruhunu oluşturdu. Bu doğrultuda yaygın ciddi, soğuk ve didaktik renkler yerine sıcak, neşeli, gayri-ciddi bir tasarım yapmaya karar verdim.

Olumlama ve kendini sevmeyi temsilen sağlık simgelerinden de olan “kalp” logomuz oldu. Banner, sosyal medya ve ikonlarda ise hazır stok fotoğrafları yerine sevimli çizimlerden faydalandık.

Çok kısa bir sürede, düşük bir bütçeyle yapılan bu bilgi portalı bitmiş bir proje değil, bir ilk adım. Arkasında birçok kişinin emeğini barındırıyor. Gelişmeye ve eksiklerini tamamlamaya ilerleyen süreçte devam edecek.

lgbtisagligi.org

Back-Up Creative

Client: Sivil Düşün Projesi
Date: February 14, 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published.